Zwalczanie komosy białej w pszenicy

Komosa biała to szkodliwy chwast, występujący wśród różnych upraw. Jest rośliną jarą, jednoroczną, która kiełkuje w trakcie całego okresu wegetacyjnego. Wykazuje właściwości trujące, szczególnie wysokie względem koni. Bardzo szybko rozprzestrzenia się nawet na dużych powierzchniach, dlatego też należy jej regularnie przeciwdziałać. Można ją zwalczać zarówno sposobami mechanicznymi, jak i chemicznymi.

Warto też stosować środki profilaktyczne, by zapobiegać jej zmasowanemu pojawianiu się. Komosa biała jest szkodliwa, ponieważ wykazuje sporą konkurencyjność wobec innych gatunków. Rozmnaża się szybko, rozrastając się i przy tym pobierając większą część składników odżywczych, zawartych w glebie. Jeśli zostawi się ją bez nadzoru i nie zastosuje odpowiednich środków chwastobójczych, błyskawicznie się rozpleni, powodując ograniczony rozwój zboża lub jego całkowity nieurodzaj. Warto jednak wspomnieć, że na plantacji buraków chwast ten może być wykorzystywany jako łapka na mszyce (owady te składają na niej jaja).

Jeśli podejmie się decyzję o zwalczaniu komosy białej środkami chemicznymi, trzeba dobrze dobrać preparat. Na tę roślinę polecanych jest kilka środków, przeznaczonych do totalnego usuwania chwastów, które są oparte na czynnej substancji – glifosacie. Można wymienić chociażby Agrosar 360 SL oraz Chwastox. W przypadku pszenicy ozimej sprawdzi się także preparat chwastobójczy, który ma chronić rośliny uprawne w trakcie okresu wegetacyjnego.