Skutecznie poradź sobie z chwastami

Obecność chwastów potrafi skutecznie uprzykrzyć życie ogrodnikom i rolnikom. By spać spokojnie i nie martwić się chwastami, warto dbać o ich skuteczne zwalczanie. Chwasty szybko bowiem się rozrastają, nawet w trudnych warunkach.

Jedynie ich zwalczanie może okazać się rozwiązaniem problemu rozrastania się. Chwasty konkurują z roślinami uprawnymi oraz ozdobnymi, zabierając im niezbędne do rozwoju i wzrostu składniki odżywcze, wodę i słońce. Jak więc radzić sobie z chwastami? Poza metodą mechanicznego usuwania chwastów, która sprawdzi się przede wszystkim w ogrodach, do walki z chwastami przydadzą się oczywiście herbicydy, czyli środki do usuwania chwastów.

Do zwalczania niechcianych roślin używa się przede wszystkim herbicydów selektywnych, które likwidują jedynie określone grupy roślin, dzięki czemu nie niszczą roślin uprawnych. Herbicydy selektywne są wykorzystywane do zwalczania chwastów jednoliściennych lub dwuliściennych. Są jednak także preparaty przeznaczone do walki z określonym gatunkiem chwastów, na przykład perzem.

Jeśli natomiast chodzi o użycie herbicydów nieselektywnych, to jest ono możliwe jedynie przed założeniem plantacji. Ten rodzaj herbicydów działa bowiem na wszystkie rośliny. Herbicydy występują pod postacią płynów, granulatów, proszku oraz koncentratu.

Wybór postaci herbicydów jest przede wszystkim uzależniony od tego, gdzie i na jakiej powierzchni mają być zwalczane chwasty. Można również stosować herbicydy doglebowe, jednak ich używanie jest wskazane jedynie tuż przed siewem czy sadzeniem roślin.