Pielęgnacja ogrodu

By móc cieszyć się pięknym ogrodem, należy odpowiednio dbać o jego wygląd. Nie wystarczy jedynie posadzić kilka gatunków kwiatów i  krzewów. Ważna jest również pielęgnacja roślin, nawożenie gleby oraz oczywiście odchwaszczenie trawników i roślin ozdobnych.

Jeśli jesienią gleba w ogrodzie nie była nawożona, można to zrobić wiosną, zaraz gdy ziemia rozmarznie. Jako nawóz najlepiej zastosować kompost lub nawozy w postaci sypkiej. Latem natomiast rośliny opryskuje się zazwyczaj nawozami płynnymi.

Można też stosować nawozy sypkie, jednak należy pamiętać, by nawóz zastosować najpóźniej w połowie lipca. Jesienią dobrze zadbać o wapnowanie ziemi, które wykonuje się za pomocą odpowiedniego nawozu. Kiedy w ogrodzie zaczynają pojawiać się chwasty, warto pomyśleć o podjęciu próby ich eliminacji.

Trzeba pamiętać, że chwasty potrafią być wyjątkowo uciążliwe i bardzo szybko się rozprzestrzeniają. Co więcej, ich obecność jest szkodliwa dla roślin uprawnych oraz ozdobnych. Chwasty skutecznie rywalizują z nimi o słońce, wodę oraz składniki pokarmowe.

Istnieją dwie metody walki z chwastami. Pierwsza z nich to metoda mechaniczna, polegająca na ręcznym usuwaniu niechcianych roślin. Odchwaszczanie ręczne jest jednak dość pracochłonne.

Co więcej, metoda ta sprawdza się wyłącznie w przypadku, gdy liczba chwastów nie jest zbyt duża. Jeśli niepożądanych roślin w ogrodzie jest zbyt dużo, by walczyć z nimi ręcznie, wówczas przydatne okazują się środki chwastobójcze, czyli herbicydy. Herbicydy pomagają w szybki sposób wyeliminować konkretne gatunki roślin, jednak przed ich użyciem należy najpierw dobrze zapoznać się z wytycznymi dotyczącymi ich stosowania.

https://www.ziemovit.pl/kalendarz/marzec