Nawóz granulowany dla roślin kwasolubnych

Rośliny kwasolubne stanowią dużą grupę gatunków ozdobnych, które sadzi się w ogrodach. Są to zarówno niektóre krzewy iglaste, jak i żurawina, borówka wysoka, magnolia czy wrzos. Aby mogły się one dobrze rozwijać, potrzebują odpowiednich warunków, jakie zapewni im kwaśny odczyn glebowy. Co więcej, znaczna część tych roślin źle reaguje na wapń, ale potrzebuje wielu substancji organicznych, które pozwalają na ich prawidłowy wzrost.

Granulowane nawozy, przeznaczone do pielęgnacji gatunków kwasolubnych, są zwykle wieloskładnikowymi substancjami specjalistycznymi, które można używać wyłącznie do tej grupy roślin. W swoim składzie posiadają mikro- oraz markoelementy, dzięki którym wybrane gatunki lepiej wzrastają. Nawozy te umożliwiają też utrzymanie odpowiednio niskiego odczynu glebowego. Jednym z tego typu preparatów jest nawóz do roślin kwasolubnych Ziemowit.

Aby przyniósł spodziewany efekt, należy rozsypywać go w miarę równomiernie, bowiem to pozwoli uzyskać mniej więcej jednolite stężenie składników mineralnych oraz odżywczych. Granulki są dobrym wyjściem w przypadku pielęgnacji roślin, wymagających kwasowego odczynu gleby, ponieważ dzięki nim składniki uwalniają się stopniowo podczas ich rozwoju.

Ponadto, nawóz granulowany dla roślin kwasolubnych ma pozwolić im prawidłowo się rozwijać i ustabilizować pH, by było zgodne z ich wymaganiami. Nawozów granulowanych nie należy stosować w przypadku zamarzniętej gleby, bowiem wówczas nie dojdzie do uwolnienia się wszystkich minerałów. Aby już pierwszy zabieg nawożenia przyniósł skutek, powinno się dostosować go do warunków pogodowych. W naszym klimacie z nawożeniem warto poczekać do marca lub kwietnia.