Jak skutecznie zwalczać chwasty

Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, jak bardzo uciążliwe mogą być chwasty, niezależnie od tego, gdzie występują – w ogrodzie, trawniku czy na polu. Jako że rośliny te mogą powodować bardzo poważne szkody i znacznie zmniejszać plony, czy zwyczajnie niszczyć krzewy ozdobne, warto wiedzieć, jak skutecznie się ich pozbyć. To, kiedy powinno się rozpocząć zabieg zwalczania chwastów jest w dużej mierze uzależnione od środka chemicznego, który się użyje.

Znaczna część sprzedawanych preparatów herbicydowych osiąga najwyższą skuteczność w temperaturze przekraczającej 15 stopni Celsjusza. Trzeba też koniecznie uważać na dawkę, jaką się aplikuje i ściśle przestrzegać instrukcji zamieszczonej na opakowaniu. Podczas oprysku należy też zachować odpowiednie środki ostrożności, by nie dopuścić do zwiewania aplikowanego preparatu w niepożądanym kierunku.

Chwasty można także usuwać za pomocą metod fizycznych. Wiąże się to oczywiście z większymi nakładami pracy, a także z wyższymi kosztami. Zwykle ten rodzaj odchwaszczania wykorzystuje się w uprawach ekologicznych, ponieważ tam nie wolno używać żadnych herbicydów. Wśród metod tych można wymienić wiele nowoczesnych rozwiązań, takich jak odchwaszczanie elektromagnetyczne czy laserowe. Przy zapobieganiu chwastom może się też pomóc odpowiednio przeprowadzone ściółkowanie. W tym celu używa się roślin posadzonych wcześniej oraz ściętych, kory, a także czarnej foli. Można także zająć się koszeniem lub pieleniem grządek, co w niektórych przypadkach też okazuje się skuteczne.

https://www.ziemovit.pl/kalendarz/maj