Co na mak polny w ogrodzie

Mak polny jest rośliną należącą do rodziny makowatych. Mak w szczególności czuje się dobrze na glebach ciężkich, próchniczych, gliniastych, ubogich w potas, ale bogatych w wapń. Roślinę można spotkać zarówno na polach uprawnych, jak i w ogrodach. Mak polny jest zaliczany do chwastów. Najczęściej pojawia się w zbożach ozimych, zbożach jarych, rzepaku ozimym, ale również na uprawach okopowych. Mak polny kwitnie w okresie od kwietnia do maja.

Jest rośliną jednoroczną, która dobrze zimuje. Jego pierwsze listki są nagie lub lekko owłosione i charakteryzują się jajowatym kształtem z ostrymi zakończeniami. Mak dorasta do wysokości 90 cm, a jego kwiaty odznaczają się jaskrawoczerwonym kolorem. Mak polny w ogrodzie może być prawdziwym utrapieniem. Chwast ten jest bowiem konkurencją dla roślin ozdobnych oraz roślin uprawnych. Mak polny skutecznie zwalczają odpowiednie środki – herbicydy.

Warto pamiętać, by walkę z tą szkodliwą rośliną rozpocząć już we wczesnej fazie rozwoju maku polnego. Przed zastosowaniem herbicydów należy oczywiście dokładnie zapoznać się z ich etykietą. Nie wolno także przekraczać wskazanych przez producenta środków chwastobójczych dawek. Jeśli mak polny w ogrodzie nie występuje zbyt licznie, można także usunąć go mechanicznie. Ta metoda jest całkowicie bezpieczna, jednak należy brać pod uwagę, że jest ona dość pracochłonna. Stosując do usuwania chwastów narzędzia typu motyczka, należy uważać na to, by przez przypadek nie uszkodzić roślin uprawnych.