Chwasty wrażliwe

Chwasty, czyli rośliny niepożądane na polach i w ogrodach, wykazują różną odporność na środki chemiczne. Najłatwiej jest walczyć z roślinami wrażliwymi, czyli tymi, które reagują na różne substancje, zawarte w herbicydach. Jednym z popularnych i szkodliwych chwastów wrażliwych jest krwawnik pospolity. Zwykle występuje pod postacią krzewinki albo byliny. Rośnie zwykle ma około 50 do 80 centymetrów. Zdarza jej się tworzyć niewielkie kępy, ale nie jest to warunek konieczny. Charakteryzuje się ciemnozielonymi liśćmi o wąskolancetowatym zarysie. Na terenie Polski występuje praktycznie wszędzie. Pojawia się zarówno na łąkach, pastwiskach, jak i nieużytkach. Jest wrażliwy na działanie bardzo wielu preparatów chemicznych.

Kolejnym chwastem wrażliwym na działanie wielu herbicydów jest gwiazdnica pospolita. W gwarze ludowej nazywa się ją także kuroślepem, mrzygłodem oraz ptasią miętką. Może występować zarówno w postaci byliny jednorocznej, dwuletniej, jak i wieloletniej. Tak naprawdę roślina ta występuje na całym świecie. Kiełkuje na jesieni i wczesną wiosną, choć zdarza się, że trwa to przez cały rok. Rozwój tego chwastu jest możliwy przy temperaturze 2 stopni Celsjusza.

Inne znane polskim rolnikom chwasty wrażliwe to komosa biała, mak polny, tobołki polne, maruna bezwonna, rumian polny. Popularne herbicydy bardzo dobrze radzą sobie z ich zwalczaniem. Przygotowując oprysk na chwasty wrażliwe nie powinno się jednak stracić ostrożności. Aby zabieg był skuteczny, należy przestrzegać zaleceń producenta.