Chwasty ogrodowe

W ogrodach bardzo często pojawiają się szkodliwe rośliny, które utrudniają rozwój kwiatom oraz krzewom owocowym. Jest wiele metod walki z chwastami, a ich skuteczność zależy przede wszystkim od obecnego stanu grządek czy rabatek. Warto jednak poznać kilka najpopularniejszych gatunków chwastów ogrodowych, by wiedzieć, czego na pewno należy się pozbyć. Prawdziwym utrapieniem każdego ogrodnika będzie pojawienie się podagrycznika pospolitego.

Jest to bylina, która potrafi osiągnąć wysokość jednego metra. Jeśli chodzi o stanowisko, nie ma żadnych szczególnych wymagań – z powodzeniem rozwinie się zarówno na słońcu, jak i w cieniu. Silnie konkuruje z innymi roślinami i bez trudu przerasta chociażby bluszcz pospolity. Niestety, jest to chwast bardzo trudny do wyplenienia.

Mechanicznie nie da się go właściwie zlikwidować, ponieważ nawet po próbie usunięcia rośliny, w ziemi bez wątpienia pozostaną fragmenty kłącza, dzięki czemu bylina znowu się odrodzi.  Aby się go definitywnie pozbyć, trzeba więc bardzo dokładnie, najlepiej kilkakrotnie przekopać miejsce jego występowania i usunąć wszystkie fragmenty kłączy. Inną ewentualnością jest zastosowanie skutecznych oprysków.

Wśród często występujących chwastów ogrodowych warto wymienić gwiazdnicę pospolitą – roślinę jednoroczną, rozwijającą się od wiosny aż do końcówki jesieni. Preferuje wilgotne, żyzne ziemie, ale tak naprawdę przetrwa na każdej glebie w ogrodzie. Ze względu na wyjątkowo kruche gałązki, chwast ten trudno jest usunąć, gdyż łamie się na mniejsze kawałeczki przy jakichkolwiek próbach wyrwania jej z ziemi. Aby się nie pojawiła, warto często ściółkować grządki.