Chwasty jednoliścienne

Chwasty, czyli rośliny szkodliwe dla upraw można podzielić na jednoliścienne i dwuliścienne. Te pierwsze, jak sama nazwa wskazuje, kiedy kiełkują, tworzą wyłącznie pojedynczy liścień. Wśród nich najliczniej występują trawy. Do walki z chwastami jednoliściennymi używa się środków, zwanych graminicydami. Jedną z najpopularniejszych szkodliwych roślin jednoliściennych jest miotła zbożowa.

Ten jednoroczny chwast pojawia się w całej Polsce bez względu na to, jaka w danym miejscu występuje gleba. Mimo wszystko, szczególnie upodobała sobie te o lekkim zakwaszeniu. O jej wzejściu mówi się i jesienią, i wiosną. Podczas wzrostu osiąga do 150 centymetrów wysokości. Stanowi gatunek silnie konkurencyjny dla zbóż ozimych.

Wiechlina to zimotrwała roślina jednoroczna. Zdarzają się również gatunki wieloletnie, które ukazują się pod postacią niewielkich kępek trawy wiechowatej. Najlepiej rozwijają się na glebach, obfitujących w różnego rodzaju składniki pokarmowe, na przykład w azot. Jej kiełkowanie przypada na okres od wiosny do jesieni. Nie są one tak groźne dla zbóż jak na przykład miotła zbożowa, ale również potrafią zmniejszyć obrodzenie plonu.

Warto też wspomnieć o wyczyńcu polnym. Może być to zarówno roślina ozima roczna, jak również jara. Lubi wzrastać na glebach zwięzłych i gliniastych. Muszą one obowiązkowo posiadać dużo wapnia i substancji pokarmowych. Chwast ten wzrasta już wczesną jesienią, dlatego stanowi tak ogromnego konkurenta dla roślin uprawnych, takich jak chociażby zboża ozime.